KIRSAÇLI Engelli vatandaşlarımızı unutmadı!

Ana Sayfa » ARŞİV » KIRSAÇLI Engelli vatandaşlarımızı unutmadı!

Mehmet Ali KIRSAÇLI

3 Aralık dünya engelliler gününde AK PARTİ Merkez Kayapınar İlçe Başkanı Mehmet Ali KIRSAÇLI başkanlığında engelli vatandaşlarımıza donanım yardımı yapıldı.

Bu özel günde engelli vatandaşlarımızın yanında olan onlara her türlü desteği sağlayan KIRSAÇLI, “Engelli olmak bir özür değildir kaderdir. Her sağlıklı insanın bir engelli adayı olduğunu bilmemiz gerekiyor ve bu kardeşlerimizi fiziksel görünümlerinden dolayı toplumdan soyutlamamamız gerekiyor. Hükümetimizin de bu anlamda ciddi yardımları bulunmaktadır. Bizde yalnız 3 Aralık’ta değil her zaman vatandaşlarımız için ne gerekiyorsa yapmaya hazırız” dedi. Daha sonra sözlerine engelli vatandaşlar için hükümetin izlediği politikaları vatandaşlarımızla paylaştı:

 

 • “Evde bakımı yapılan her engelli vatandaşımız için, bakımı yapan kişiye (Baba, anne, hala, teyze, yeğen vb..) tam bir asgari ücret uygulamasını hükümetimiz 2006 yılında gerçekleştirdi. Bu güne kadar toplam 284 bin 595 engelli vatandaşımızın bakımını üstlenen yakınlarına ödeme yaptık my response.
 • Bakım altında bulunan engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını daha iyi şartlarda idame ettirebilmeleri için Engelsiz Yaşam Merkezi uygulamasına geçtik. Halen 93 yaşam evinde, her evde maksimum 12 engelli bakılacak şekilde hizmet sunuyoruz.
 • Engelli aylığı almak için iki yıl bekleme sorununa son verdik. Artık engelli vatandaşlarımıza yaşadığı yerden aldığı raporun Ankara’ya ulaşmasından itibaren en fazla bir ay içerisinde maaşını bağlıyoruz.
 • Sosyal hizmet kurumlarındaki bakım standartlarını yükselttik. 2002 yılında bakım evlerinde 30 kişiye bir bakım elemanı düşerken, günümüzde bir vardiyada 6 engelliye, çocuk yuvalarında 6-8 çocuğa, huzurevlerinde 15 yaşlıya en az meslek lisesi düzeyinde eğitimli veya en az lise mezunu olup sertifikalı bir bakım elemanı ile hizmet verilmektedir.
 • 2002 yılında kamu kurumlarında istihdam edilen engelli memur sayısı 6 bin 103 iken Ekim 2010 tarihi itibari ile 18 bin 787’ye yükseldi. Kamu kurumlarında ve özel sektörde istihdam edilen engelli işçi sayısı 2002 yılında 10 bin 883 iken günümüzde 32 bin 252’ye yükseldi.
 • Bakıma muhtaç engelli çocuğu olan annelere beş yıla kadar erken emekli olma imkânı sağladık.
 • Kamu personeli olan ve engelli aile yakını bulunan kişilere bakım amacıyla günde 1 saat izin verilmesini sağladık.
 • Devlet memurları kanununda yapılan değişiklikle eşi, çocuğu veya kardeşi engelli olan personelin, bu yakınlarının eğitiminin sağlanacağı il veya ilçeye atanmasına imkân sağladık.
 • Engelli vatandaşlarımızın istihdamını sağlamak ve topluma kazandırmak amacıyla ve işvereni bu duruma teşvik etmek için çalışan engelli işçilerin sigorta primlerinin tamamını hazine tarafından karşılıyoruz.
 • Bireysel olarak çalışmak isteyen engelli vatandaşlarımıza da isteğe bağlı erken emeklilik hakkı tanıdık.
 • Engelli vatandaşlarımızın sahip olduğu bir mülkü emlak vergisinden muaf tuttuk.
 • Engellilere destek olmak amacıyla eğitimleri, meslekleri, günlük yaşamları için üretilmiş her türlü araç gereç ve özel bilgisayar programlarını, katma değer vergisinden muaf tuttuk.
 • Kamuya açık her türlü yol, kaldırım, yaya geçidi ve yeşil alanlar, spor alanları vb. sosyal ve kültürel alt yapı alanları ile binaların, şehir içi toplu taşıma araçlarının engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirilmesini zorunlu hale getirdik.
 • Bakım Hizmetleri Stratejisi ve Eylem Planı kabul edilerek, bakıma muhtaç engelli vatandaşlarımızın ve bakımı üstlenen yakınlarının yaşam kalitelerinin arttırılmasına yönelik çalışmaları başlattık.”

Hükümetimizin engelli vatandaşlarımız için çalışmalarının devam edeceğini belirten KIRSAÇLI, bu anlamda geçmişe nazaran daha iyi bir noktada olduğumuzu ve daha iyiye gitmek için daha iyi hizmet vermek için çalışmalara devam edileceğini belirtti.

ADALET VE KALKINMA PARTİSİ GENEL BAŞKANI

RECEP TAYYİP ERDOĞAN

FACEBOOKTA BİZ